Sayfalar

14 Mayıs 2014 Çarşamba

Hz. Yûşâ (Yûşâ Aleyhisselâm) Türbesine Nasıl gidilir ?


Hz. Yûşâ (Yûşâ Aleyhisselâm)  Türbesi


Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden çıktıktan sonra Anadolu Kavağı'na doğru Yeni Riva yolunu kullanarak, bordo renkli "Hz.Yuşa Türbesi" tabelalarını takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz.
Yol güzergahını Google Maps'ta görmek için tıklayın
Sahilden gitmek isterseniz, sahilden Beykoz korusunun olduğu bölüme kadar sahilden gidebilir, daha sonra yine bordo renkli tabelaları takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz.
Hz. Yuşa Tepesine otobüsle gitmek için;
Anadolu Kavağı'nda bulunan Yuşa Tepesi'ne ulaşım için;
-Üsküdardan 15T Binilebilir.
-15A numaralı Anadolu Kavağı-Kavacık otobüsleri ile tepeye ulaşabilirsiniz.
-Mecidiyeköy Beykoz Hattı 121A Binilebilir.
Hattın kullandığı güzergahı ve geçtiği durakları buradan görebilirsiniz.
Anadolu Kavağına ulaşım için ayrıca; 
Eminönü'nden günde 3 defa kalkan şehir hatları vapurları ile Sarıyer'den her saat başı hareket eden tekneler kullanılabilir.


Anadolu Kavağı Mh, Beykoz, İstanbul, Türkiye


 
 Hz.Yuşa TürbesiHz.Yuşa TürbesiHz.Yuşa Camii

Hz.Yuşa Tepesi


Hz.Yuşa Camii

Hz.Yuşa kimdir? 

Yuşa Peygamber, Yusuf (a.s) neslinden olup, Hz. Musa'nın çağdaşıdır. Hz. Musa'nın Genç Yuşa ile "iki denizin birleştiği yere" kadar yaptıkları tarihi ve gizemli yolculukları ve burada Hızır (a.s) ile buluşmaları Kuran-ı Kerim'de Kehf Suresi'nin 60-65. ayetlerinde anlatılır. Burada, Hz. Musa'nın yanındaki genç adamın Hz. Yuşa olduğu rivayetlerden anlaşılmaktadır. Hz. Yuşa'nın Beykoz Yuşa Tepesi'nde gömülü olduğu şeklindeki inanış, Beşiktaş'ta türbesi bulunan Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi Yahya Efendi'nin (1494-1570) manevi keşfi ile irtibatlandırılarak yaygınlaşmış ve şöhret bulmuştur. Bazı tefsirlerde Yuşa (a.s)'nın Musa (a.s)'nın vefatından sonra peygamber olarak görevlendirildiği, Hz. Musa'nın yeğeni ve yardımcısı olduğu, Hıristiyanlar'ın ve Yahudiler'in ona Yeşu dedikleri nakledilir. Yeşu (Yuşa) Beni İsrail'e gönderilen dört büyük peygamberden biridir.

BİLİNEN MUCİZELERİ
Birçok mucizesi vardır: Şeri'a ırmağını ayakları ıslanmadan geçmiştir, Geboan savaşında günü uzatmıştır, Eriha surlarını bakışıyla yıkmıştır. Tevrat'ta Eriha'nın surlarının yıkılışı şöyle olmuştur: Önce yedi kez kentin çevresinde dolaşmışlar, sonra yedi kahin koç boynuzundan borularını çalarlar, bunlar çalınır çalınmaz Hz.Yuşa'nın kavmi hep beraber bağırmaya başlar ve surlar çöker, herkes kılıçtan geçirilir.

GAZİANTEP'TE DE VAR OLDUĞU SÖYLŞENİYOR DAHA KESİN KAYNAKLARA GÖRE MEZARI İSTANBULDADIR.İsrailoğulları'nı göçebelikten kurtaran ve Arz-Kenan'a yerleştiren Hz. Yuşa'nın bir türbesi de Gaziantep'te bulunuyor. Gaziantep'te Boyacı mahallesinde Boyacı Camii'nden Kavaflar Çarşısı'na doğru uzanan sokakta Pirsefa denilen mevkiide bulunan iki türbeden birinin Yuşa Peygamber'e, diğerinin de Pirsefa Hazretleri'ne ait olduğuna inanılır.Dua bekler dua ederim...

1 yorum:

  1. Bu Isa peygemberin gabridir, Yoros kalesi ise Ierusalimdir. Yusha kabri arkada olan kucuk gabristanlikdadir

    YanıtlaSil